Budowa domu to niejednokrotnie inwestycja życia, która pochłania oszczędności życia lub będzie finansowana z kredytu. Jednak przy bardzo ważnym czynniku finansowym trzeba pamiętać aby dom był wygodny, ładny i tani w utrzymaniu.
Dwa podstawowe rodzaje projektów:
- Projekt typowy
- Projekt indywidualny
Projekt typowy to przede wszystkim tańszy wybór i to dlatego niektórzy decydują się na zakup takiego projektu, nierzadko przez internet. Cena za dokumentację projektową w granicach 1000-2000 zł jest kuszącym wabikiem, jednak czy to dobry wybór? Czy kupując taki projekt mamy pewność, że będzie on dla nas idealny, czy może jednak zdecydować się na projekt indywidualny? Trudna decyzja, ale jedna z ważniejszych przy budowie domu. Projekt „szyty na miarę” naszych potrzeb i naszego portfela, to chyba spełnienie marzeń każdego Inwestora. Fakt, projektowanie indywidualne jest droższe, jednak kupując projekt typowy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, o których kupujący często nie wie.
Projekt domu tzw. typowego wymaga opracowania projektu zagospodarowania terenu lub działki na odpowiedniej do tego celu mapie, bardzo często taka dokumentacja nie do końca spełnia nasze oczekiwania i wprowadzane są zmiany, czasami jest to przesunięcie paru ścianek, ale i zdarza się , że potrzebne jest doprojektowanie podpiwniczenia, natomiast projekt indywidualny można stworzyć niczym garnitur szyty na miarę.
Porównując cenę projektu indywidualnego z całym kosztem budowy, to można stwierdzić, że jest to kropla w morzu i warto zainwestować w to rozwiązanie.
Od wielu lat na rynku panuje moda na dom otwarty, tz strefa dzienna połączona z kuchnią i jadalnią. Jest to rozwiązanie, które zapewnia dużą przestrzeń w domu, jednak nie każdy dobrze może się w tym czuć. Indywidualne rozwiązania, potrzeby domowników, jak i możliwości działki zostaną zrealizowane w 100% w projekcie na indywidualne zamówienie. Zespół inżynierów zadba o każdy szczegół, zaproponuje różnorodne rozwiązania i możliwości, jakie są dostępne na rynku.
Projektowanie domu zaczyna się od rozmowy i przedstawienia potrzeb, które należy uwzględnić. Po pierwszych rozmowach opracowuje się koncepcje na podstawie , których klient wybiera najbardziej odpowiadającą jego potrzebom wersję. Po zaakceptowaniu koncepcji można pełną parą zabrać się za realizację projektu. Każdy etap konsultowany jest z Inwestorem, materiały z jakich będzie wykonany dom, dobierane są zgodnie ze standardem i wymaganiami przyszłych domowników.
Zamawiając projekt indywidualny, klient ma wgląd do prac projektowych na bieżąco, podczas których omawiane są technologie, jak i zakres cenowy danego rozwiązania. Jeżeli coś w realizacji będzie zbyt drogie, szuka się tańszych zamienników. Inżynier prowadzący projekt jest do pełniej dyspozycji zamawiającego. Dlatego wybierając biuro projektowe, warto wybrać firmę z dobrą opinią na rynku.