młody zespół architektów w pracy

Biuro projektowe jest pracownią, w której powstają projekty domów oraz obiektów przemysłowych. Jaki jest zakres oferowanych przez nie prac oraz jakie będą zalety skorzystania z takich usług?

Biuro projektowe – co to takiego?

Każdy inwestor, który planuje budowę obiektu mieszkalnego, usługowego lub przemysłowego, powinien nawiązać współpracę z wybranym biurem projektowym. Usługa takiej pracowni obejmuje także kompleksowe opracowanie dokumentacji w przypadku nieruchomości wymagających remontu, nadbudowy czy rozbudowy. Firma Zarzycki Konstrukcje zajmuje się profesjonalną obsługą takich inwestycji, począwszy od przygotowania ich projektu oraz kompletu dokumentów, nadzór nad przebiegiem kolejnych etapów prac, po skompletowanie dokumentów do odbioru budynku. Dzięki współpracy z renomowaną pracownią, możesz liczyć na stworzenie koncepcji idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb. Lata doświadczeń oraz branżowa wiedza zatrudnionych specjalistów sprawiają, że każdy projekt zachwyca swoim wyglądem i funkcjonalnością – bez względu na przewidziany metraż i przeznaczenie budynku.

 

projekt budowlany

 

Precyzyjne dopracowanie szczegółów to sprawna budowa bez niespodzianek

Zakres obowiązków pracy projektanta

Podstawowym zadaniem każdego biura projektowego jest przygotowywanie projektu budynku, który spełni wszystkie wymogi inwestora. Z pomocą projektanta możliwe jest opracowanie planu zagospodarowania zarówno dużej i foremnej, jak i wyjątkowo trudnej w zaaranżowaniu działki. Praca specjalisty z biura projektowego jest oparta o trzy główne etapy, umożliwiające stworzenie kompleksowej dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy. Będzie to:

  • przygotowanie wstępnej koncepcji architektonicznej,
  • zebranie wszelakich koniecznych dokumentów,
  • stworzenie docelowego projektu.

Na czym polegają poszczególne fazy?

projekt budowlany

 

Szczegółowy plan każdego pomieszczenia – niezbędny w dokumentacji projektowej

Przygotowanie koncepcji architektonicznej

Zależnie od lokalizacji inwestycji, pracownik biura projektowego może zdecydować się na osobiste przeprowadzenie wizji lokalnej w terenie lub posiłkowanie się mapami i fotografiami nieruchomości. Takie rozeznanie na działce pozwoli specjaliście na przygotowanie wstępnego projektu obrazującego możliwość zabudowy posesji, bądź – w przypadku już istniejącego obiektu – jego rozbudowy. Na tym etapie projektant tworzy rzuty, przekroje oraz wizualizacje. Określa również przewidywany program i czas prac oraz ich koszty.

Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji

Po zaakceptowaniu wstępnej koncepcji przez inwestora, projektant może rozpocząć szczegółowe opracowywanie dokumentacji. W tym celu tworzy on indywidualny projekt budynku lub wykonuje adaptację projektu typowego. Gromadzi także wszelkie inne dokumenty, wymagane do legalnego rozpoczęcia inwestycji.

Stworzenie ostatecznego projektu

Przygotowanie docelowego projektu wymaga współpracy specjalistów z wielu dziedzin, zatrudnionych lub współpracujących z biurem projektowym. Zadaniem projektanta jest stworzenie szkiców oraz specyfikacji, które zostaną zatwierdzone między innymi przez konstruktora, geodetę czy elektryka. Jego obowiązkiem jest także skontrolowanie zgodności sporządzonych rozwiązań z przepisami prawa budowlanego.

Dodatkowe obowiązki projektanta

Biuro projektowe zajmuje się przygotowaniem zarówno indywidualnych projektów budynków jak i wykonaniem adaptacji typowych, już istniejących na rynku planów. Jednocześnie projektant może udzielić wsparcia klientowi także w trakcie samej realizacji inwestycji. Może nadzorować postępy prowadzonych prac, oceniając ich zgodność ze stworzonym przez siebie projektem. Zatwierdza on kolejne etapy bądź wskazuje konieczność wykonania poprawek, ponosząc odpowiedzialność za zastosowane rozwiązania. Na życzenie zamawiającego pracownik biura projektowego może również przygotować koncepcję aranżacji wnętrz, współpracując z inwestorem aż do całkowitego urządzenia budynku.

 

inżynier w kasku na budowie ogląda projekt

Projektant kontrolujący zgodność prac z dokumentacją

Zalety współpracy z biurem projektowym

Nawet precyzyjny pomysł na budynek mieszkalny, przemysłowy bądź handlowo-usługowy to dopiero pierwszy etap drogi do stworzenia idealnego obiektu. Osoby nie związane zawodowo z branżą projektową nie posiadają niezbędnych kompetencji i uprawnień, by samodzielnie przygotować komplet dokumentacji koniecznej do realizacji inwestycji. Z myślą o nich swoje usługi oferuje profesjonalne biuro projektowe. Pracujący w nim specjaliści pomogą stworzyć budynek mieszkalny lub użytkowy, który będzie w pełni bezpieczny, funkcjonalny oraz zgodny ze sztuką i przepisami prawa. Będzie on spełniał potrzeby przyszłych mieszkańców bądź użytkowników, gwarantując optymalną ergonomię oraz estetykę wnętrz. Jednocześnie odpowiednio dopracowany projekt uwzględni również aspekty ekologiczności i energooszczędności, pozwalając wznieść obiekt przyjazny dla środowiska i niedrogi w użytkowaniu.

Korzystanie z usług rzetelnego biura projektowego to gwarancja uniknięcia wielu niepotrzebnych błędów na drodze inwestycji. Dzięki współpracy ze specjalistami, możesz liczyć na doskonale przygotowany projekt, który pozwoli na sprawną realizację budowy oraz ograniczy Twój stres i niepotrzebne koszty. Poszukujesz projektanta, który wykona adaptację lub stworzy od podstaw dokumentację projektową obiektu – niezależnie od jego planowanego charakteru i przeznaczenia? Już dziś skontaktuj się z firmą Zarzycki Konstrukcje Budowlane, która wesprze Cię na każdym etapie inwestycji.