Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki, o czym świadczy jego udział w PKB, wynoszący wg GUS 6,6%. Innowacyjna technologia BIM zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, zważywszy na możliwość uniknięcia wielu błędów, a także szybkiej poprawy zaistniałych pomyłek. 

BIM – czyli informacja przede wszystkim!

BIM to skrót z języka angielskiego, który oznacza Building Information Modelling lub czasem Building Information Management. Tłumacząc na język polski, otrzymujemy „Modelowanie Informacji o Budynku” lub „Zarządzanie Informacją Budynku”.

Metoda ta stanowi przeskok technologiczny porównywalny do przejścia z ręcznego rysowania do wykorzystania w tym celu komputerów i oprogramowania CAD (z ang. Computer Aided Design). BIM znacznie ułatwia cały proces umiejętnego gospodarowania informacją, wliczając w to gromadzenie, wyszukiwanie, filtrowanie i wykorzystywanie jej.

BIM – co to jest? Innowacyjna technologia modelowania informacji

Jest to niezwykle istotny element pracy, jeśli chodzi o projektowanie obiektów budowlanych. Technologia Building Information Modelling pozwala na skuteczne opracowanie planu budowy, co gwarantuje dalszy sukces.

Na każdym etapie projektowania, umożliwia realizację inwestycji zgodnie z wymaganiami klienta. Technologia BIM dla budynków swoje zastosowanie znajduje nie tylko w branży AEC (Architecture Engineering Construction), ale także w infrastrukturze, a nawet planistyce.

Do niekwestionowanych zalet podjęcia decyzji o wykorzystaniu innowacyjnej techniki BIM we własnym projekcie, należy również ułatwienie koordynacji pracy. Ma ona postać wymiany informacji pomiędzy inwestorem, projektantami, producentami, wykonawcami czy użytkownikami.

projekt w BIM

Building Information Modelling – sposoby wykorzystania

Technologia BIM odgrywa zasadniczą rolę podczas całego procesu inwestycyjnego. Można ją wykorzystać na wiele różnorodnych sposobów, aby uzyskać jak najlepszą wersję zarówno własnej, jak i własnego klienta koncepcji.

Praca wykonywana z pomocą BIM wyróżnia się o wiele większym poziomem wydajności, skuteczności i spójności, niż w przypadku metod tradycyjnych.

Wykonawcy danego projektu mogą stworzyć daną inwestycję w cyfrowym świecie i przeprowadzić ją przez wszystkie etapy. Wyróżniamy kilka rodzajów BIM, z których każdy odpowiada za innymi aspekt. W ostatnim czasie, oprócz standardowych wymiarów 2D i 3D w technologię BIM zostały wdrożone również:

  • 4D – czas
  • 5D – koszt
  • 6D – analiza energetyczna
  • 7D – zarządzanie nieruchomością
  • 8D – analiza czynników ryzyka

Skorzystaj z technologii BIM do zarządzania obiektem

Technologia BIM pomaga na lepsze podejmowanie decyzji projektowych przez wszystkich uczestników projektu. W tej innowacyjnej metodzie zasadniczą rolę odgrywa szeroko pojęta informacja. Standardowy model BIM zawiera następujące dane:

  • Geometria
  • Dane projektowe
  • Specyfikacje
  • Dane COBie – Construction Operation Building information exchange
  • Dane dotyczące BHP

Rozbudowany model informacji BIM

Jeśli chodzi natomiast o nieco bardziej rozbudowany model, znajdziemy tam takiego informacje, jak:

  • Dane produkcyjne
  • Dane dotyczące instalacji i montażu
  • Dane dotyczące harmonogramu (4D)
  • Dane o kosztach (5D)
  • Dane jakościowe
  • Dane z inspekcji
  • Dane dotyczące zamówień
  • Dane dotyczące dostaw na budowę
  • Dane dotyczące rozruchu
  • Dane rozbiórkowe
  • Dane środowiskowe

Aby zagwarantować sobie najskuteczniejszą pracę, poszukując tak zwanego złotego środka. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość informacji może skutkować gorszą jakościowo pracą.

Cyfrowy model BIM oferuje różnorodne możliwości do zaaranżowania nie tylko samego w sobie budynku, ale również przestrzeni. Jako ciekawostkę warto dodać, iż pozwala ona także na planowanie całych inteligentnych miast – na drodze do tego rodzaju innowacji jest na przykład Singapur.

Wykorzystaj go do gromadzenia wszelkich niezbędnych danych dotyczących realizowanego projektu – informacji, o których należy pamiętać, poddając je dokumentacji. Dzięki metodzie BIM, wszystkie etapy projektowania staną się o wiele spójniejsze, a cyfrowo naniesione zmiany automatycznie znajdują odzwierciedlenie w dokumentacji.

projekt w BIM

Technologia BIM – zwiększ bezpieczeństwo własnej inwestycji

Stawiając na wykorzystanie technologii BIM we własnym projekcie, możesz umożliwić szybsze i sprawniejsze wykrycie potencjalnych kolizji. Zmiany koncepcyjne wprowadzone w danym momencie – jeśli chodzi o cyfrowy model obiektu – znacznie ułatwiają projektowanie.

To wszystko sprawia, że popełniony błąd w zakresie projektowania cyfrowego możesz szybko i łatwo skorygować. Dzieje się tak dlatego, iż dokumentacja jest tworzona w oparciu o model i zmiana jednego elementu wpływa na zmianę każdego jego wystąpienia w dowolnym miejscu w dokumentacji.

Modelowanie informacji – przeszkody, na które może natknąć się początkujący projektant

Technologia Building Information Modelling to innowacyjna metoda projektowania, która pomimo skomplikowanego mechanizmu działania jest niezwykle intuicyjna w obsłudze.  Jej zrozumienie jest możliwe do osiągnięcia przez każdą osobę, niezależnie od obszaru specjalizacji czy roli w procesie inwestycyjnym, dzięki czemu uważana jest za prostą w użytkowaniu.

Nie należy jednak zapominać, iż w przypadku początkujących projektantów (np. studentów) BIM nieraz wręcz utrudnia pracę, zwłaszcza jeśli mamy na myśli pracę koncepcyjną. Na samym początku należy podkreślić, iż wdrożenie BIM nie znaczy tego samego co wdrożenie oprogramowania. Kolejnymi przeszkodami na drodze do korzystania z metody BIM mogą okazać się także jej cena czy wybór odpowiedniego modelu, zgodnego z aktualnymi potrzebami projektanta.

Warto również zaznaczyć, iż BIM znacznie ułatwia planowanie, co również stanowczo wpływa na jego „otwartość”. Pozwala ona na wyróżnienie podstawowych cech projektu, uwzględniając zarówno jego kluczowe zalety, jak i niekwestionowane wady, które należy skorygować.

Skuteczna praca tylko z mechanizmem BIM

Projektanci dokładają wszelkich starań, aby inwestycja była wykonana nie tylko solidnie i funkcjonalnie, ale także terminowo. Projekt złej jakości generuje nieprzyjemne niespodzianki, znacznie opóźniające jego realizację. Tego rodzaju problemów możesz uniknąć, wykorzystując w swoim projekcie narzędzia Building Information Management.

Przy okazji, warto wspomnieć również o formacie wymiany danych COBie, porządkującego i zestawiającego informacje o obiekcie. Zarządcy nieruchomości mają więcej czasu na zajęcie się innymi aspektami, gdyż to właśnie urządzenia, działające w oparciu o tę innowacyjną metodę wykonują sporo pracy, czyniąc ją bardziej zautomatyzowaną. Masz więc gwarancję terminowości.

Zyskaj większą ilość potencjalnych klientów dzięki technologii BIM

Projekty wykonane przy pomocy tej innowacyjnej metody cieszą się o wiele większą popularnością wśród potencjalnych klientów niż w przypadku projektów, do których zaplanowania zostały wykorzystane standardowe techniki.

Szeroki wachlarz możliwości oferowany przez BIM sprawia, że zarówno warstwa zewnętrzna, jak i wewnętrzna obiektu zostanie zaprojektowana zgodnie z wizją projektanta i indywidualnymi życzeniami klienta. To z kolei pozwala w lepszy sposób połączyć solidność konstrukcji z jej łatwym montażem, a także efektami wizualnymi.

Należy pamiętać, że potencjalny klient przed zdecydowaniem się na wzięcie kredytu w banku, musi zostać poddany weryfikacji. Jest to tak zwana zdolność kredytowa, obejmująca takie aspekty jak otrzymywane przez daną osobę przychody, a w niektórych przypadkach także jej wiek czy zatrudnienie. Są one niezbędne, jeśli klient zamierza wziąć kredyt na daną nieruchomość również, jeśli chodzi o technologię BIM.

Czy technologia BIM jest kosztowna?

Kolejną kwestią, którą koniecznie musimy wyjaśnić, jeśli chodzi o technologię BIM jest jej cena. Wszystkie poruszane aspekty ktoś musi wprowadzić do modelu, co również wiąże się z kosztami. Odgrywa jednak znaczącą rolę w powodzeniu całości procesu inwestycyjnego, pozwalając na zapisanie wszelkich istotnych informacji o budynku.

Wdrożenie Building Information Management z jednej strony zwiększa koszty projektowania, z drugiej strony jednak znacznie obniża koszty realizacji. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich przypadkach, a ostateczna cena zależy od zaistniałych okoliczności oraz rodzaju inwestycji.

Musisz więc określić jakie informacje są koniecznie potrzebne, a jakie okażą się w zupełności zbędne, generując jedynie dodatkowe koszty. Aby to zrobić, potrzebne Ci będą dokumenty: EIR, zawierający wszelkie wymagania zamawiającego odnośnie wykonywanego projektu, a także BEP, stanowiący plan wykonania projektu/zasady modelowania.

W przypadku inwestycji w BIM zastanów się, czy niekiedy mniej nie znaczy więcej. Czasami wykonywanie zbyt szczegółowego modelu okazuje się kompletnie bezsensowne. Pochłania to nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze. Pliki z informacjami osiągają gigantyczne rozmiary, z których nawet 90% może zostać niewykorzystana.

Zarzycki Konstrukcje Budowlane – postaw na profesjonalistów

Mam szczerą nadzieję, że niniejszy artykuł nieco przybliżył Ci temat nie tylko samej w sobie technologii BIM, ale także profitów i możliwości jakie niesie dla budownictwa.

Zarzycki Konstrukcje Budowlane to profesjonalna firma, oferująca usługi na najwyższym poziomie. O najlepszej jakości świadczą tysiące zadowolonych klientów oraz długoletnie doświadczenie w branży. Naszym priorytetem jest Twoja satysfakcja. Gwarantujemy pełen indywidualizm w podejściu do każdego z naszych klientów, a oferowane przez nas rozwiązania dostosowujemy do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Oferujemy między innymi:

1. Projektowanie i Modelowanie w technologii BIM:

  • na podstawie dokumentacji 2D – dwg / pdf
  • na podstawie skanu laserowego – chmury punktów
  • na podstawie modeli podkładowych

2. Koordynację projektową 3D w technologii BIM:

  • Wykrywanie kolizji między branżami
  • Weryfikacja spójności i standardu dokumentacji projektowej
  • Weryfikacja dokumentacji powykonawczej
  • Etapowanie prac budowlanych