Z pewnością niejeden raz zastanawialiście się, kto właściwie pracuje w pracowni projektowej i czym dokładnie się zajmuje. Są to między innymi architekci i inżynierowie budownictwa. Właśnie tacy fachowcy tworzą zespół firmy Zarzycki Konstrukcje Budowlane we Wrocławiu.

Czym zajmuje się biuro projektów budowlanych lub pracownia projektowa? Czym różni się praca architekta oraz inżyniera budownictwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w poniższym tekście.

Hala produkcyjno-magazynowa z biurem i pomieszczeniami socjalnymi firmy Schilsner we Wrocławiu. Przy tej inwestycji członkowie załogi pracowni Zarzycki Konstrukcje we Wrocławiu przygotowali projekty konstrukcji budowlanych i koncepcje architektoniczne oraz byli odpowiedzialni za zarządzanie i kierowanie budową, a także byli inspektorami nadzoru inwestorskiego.

Projektowanie domów i nie tylko

Do biura projektowego zgłaszają się klienci z różnymi potrzebami. Jedni chcą zlecić przygotowanie projektu ich wymarzonego, jednorodzinnego domu. Ma być dokładnie taki, jak sobie wymyślili, a jednocześnie zgodny z przepisami budowlanymi, normami oraz ciepły, szczelny i bezpieczny.

Uff! Dużo wymagań, którym może sprostać tych specjalista, albo i cały zespół specjalistów. Dlatego w profesjonalnej pracowni projektowej pracują fachowcy o różnych kompetencjach, wśród których są architekci oraz inżynierowie budownictwa.

Inni klienci pracowni projektowej mają potrzeby biznesowe. Chcą zbudować: halę magazynową, zakład produkcyjny, obiekt handlowy, budynek socjalny lub biurowy. Im także potrzebny będzie doświadczony inżynier budownictwa, który przygotuje projekt konstrukcji budynku przemysłowego. Tymczasem architekt zadba m.in. o wizualną część projektu. Wybierze m.in. odpowiednią kolorystykę i materiały do wykańczania wnętrz oraz elewacji budynku.

Projekt zespołu budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, których budowa była zaplanowana w miejscowości Tyniec Mały. Autorem projektu jest pracownia Zarzycki Konstrukcje we Wrocławiu.

Zespół Zarzycki Konstrukcje Budowlane zajmuje się też:

  • projektowaniem konstrukcji stalowych,
  • architekturą przemysłową,
  • przygotowaniem dokumentacji projektowej,
  • nadzorem budowlanym,
  • nadzorem inwestorskim,
  • pomaga w uzyskaniu pozwolenia na budowę,
  • doradza przy planowaniu inwestycji.

Architekt w biurze projektów

Dobry architekt to często zdolny artysta z dużą wyobraźnią przestrzenną. Konieczne jest, aby miał nie tylko zdolności plastyczne i świetnie znał rysunek techniczny. Swoje pomysły musi bowiem przelać nie tyle na papier, co na ekran komputera.

Obecnie architekci nie pracują już przy biurku z rozłożonym dużym arkuszem papieru. Projekty tworzą przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

Architekt to zazwyczaj autor koncepcji, czyli pomysłu na to, jak ma wyglądać budynek – zarówno dom jednorodzinny, jak i hala przemysłowa. Musi przy tym uwzględnić przepisy i normy budowlane oraz obowiązki wynikające z przepisów przeciwpożarowych i BHP.

Architekt nie zajmuje się tym samym co inżynier budownictwa, który jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu konstrukcji. Jednocześnie dobry projekt budowlany nie może powstać bez udanej współpracy architekta i inżyniera budownictwa. Ci dwaj fachowcy po prostu się uzupełniają.

Osiedle Urban Homes w Iwinach pod Wrocławiem zaprojektowane przez zespół Zarzycki Konstrukcje dla firmy Urban Development.

Czym zajmuje się architekt w pracowni projektowej:

  • przygotowuje koncepcję architektoniczną – uwzględnia przy tym: potrzeby i upodobania klienta, budżet inwestora, uwarunkowania techniczne oraz kontekst architektoniczny, urbanistyczny, historyczny,
  • przygotowuje koncepcję wnętrz,
  • przygotowuje dokumentację projektową,
  • kompletuje dokumentację, niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę,
  • przygotowuje projekt wykonawczy – w tej kwestii współpracuje z konstruktorem, inżynierem instalacji sanitarnych, gazowej, elektrycznej itp.,
  • nadzoruje roboty budowlane – weryfikuje, czy prace są prowadzone zgodnie z projektem, a także w razie potrzeby uzupełnia informacje,
  • zarządza pracami nad projektem budowlanym – koordynuje prace członków zespołu projektowego.

Inżynier budownictwa w biurze projektów

Inżynier budownictwa często mylnie nazywany jest architektem. To poważny błąd!

W naszej pracowni projektowej we Wrocławiu posiadamy zespół doświadczonych fachowców, wśród których są inżynierowie budownictwa oraz architekci. Nie wchodzą oni sobie w paradę. Wręcz przeciwnie! Świetnie się uzupełniają. Jest to możliwe dzięki temu, że inżynier budownictwa i architekt mają inne kwalifikacje i obowiązki.

Inżynier budownictwa ponosi wysoką odpowiedzialność za swoje działania, ponieważ to właśnie do niego należy zaprojektowanie bezpiecznej konstrukcji domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, hal stalowych, biur, urzędów itd. Jednocześnie inżynier budownictwa powinien wziąć pod uwagę potrzeby i wymagania inwestora. Przy czym musi zachować niezależność i dyplomatycznie wytłumaczyć klientowi, że ze względu na wymogi bezpieczeństwa nie wszystkie rozwiązania mogą być wprowadzone.

Kompleks tłoczenia oleju rzepakowego według projektu firmy Zarzycki Konstrukcje we Wrocławiu.

Obowiązki inżyniera budownictwa

  • przygotowanie projektów budowlanych nowych obiektów,
  • opracowanie projektów, dotyczących konstrukcji budynków – w zakresie ich modernizacji, rozbudowy, przebudowy lub adaptacji,
  • przygotowanie dokumentacji budowlanej – powinna ona zawierać m.in. kalkulacje, szkice poglądowe i wykaz materiałów, technologię budowy,
  • kontrola inwestycji na etapie jej realizacji,
  • podczas trwania budowy inżynier budownictwa musi weryfikować poniesione koszty, użyte materiały, zastosowane technologie,
  • pilnowanie harmonogramu robót,
  • kontrola konstrukcję budynków,
  • kierownik budowy,
  • nadzorowanie postępów prac na placu budowy – w tym nadzorowanie prac prowadzonych przez głównego wykonawcę oraz podwykonawców.

Szukasz architekta lub inżyniera budownictwa? Planujesz skorzystać z usług pracowni projektowej we Wrocławiu? Zapraszamy do kontaktu